Zasláno Středa 31 říjen 2012 od Fugu

Dekorativní samolepky na zeď

Ať už máme jakoukoli domácnost, jakýkoli interiér, vždy se vše snažíme doladit nějakými detaily. Vázička, květina, obraz, nebo koberec, to všechno musí zapadat tak, aby nám domov poskytoval to, čemu bychom mohli třeba říkat obraz naší spokojenosti.

To se samozřejmě netýká pouze místa, kde doma trávíme nejvíce času, tedy obývací pokoje nebo ložnice. Po příchodu domů nás uvítá interier vstupní chodby, ale zpříjemnit prostředí je vhodné třeba i na toaletě nebo v koupelně.

Jak na samolepky foto úvod díl první

Pokusíme se vám představit jeden z doplňků interiéru, který je dnes hojně používaným v celé škále významů. Jsou to dekorativní samolepky na zeď, a protože tohle označení pokrývá opravdu velký rozsah technologií, dali jsme si za úkol trochu přiblížit a rozlišit jednotlivé druhy.

Možná si řeknete - samolepka, kdo by nevěděl o co jde?

I nás velmi překvapilo, jak málo si lidé dokážou představit, co dnes samolepky opravdu poskytují. 

Typy samolepek

Velkosériové reklamní polepy a samolepky

V první řadě jsou tu nejběžnější samolepky, tedy většinou reklamní, tisknuté v obrovských statisícových sériích a téměř všude je dostanete zdarma. Jejím nalepením slouží především reklamě a to i v případě, že jste si jimi jen zalepili díru ve dveřích.

Foto 02

Zdroj: koláž Fugu

Takové samolepky určitě nebudou tím pravým pro zpříjemnění prostředí nebo doladění interiéru.

Sériové interiérové samolepky a dekorace

Další samolepky a samolepicí dekorace znáte určitě z hobby marketů nebo např. papírnictví. Jsou tištěné na papír nebo fólii a ukazují snad všechny postavičky dětského světa, zvířátka, květiny nebo jiné motivy.

Snadno se s nimi manipuluje a snadno se nalepí na zeď i na jiný podklad.

Jedná se o jednoduché řešení bez toho, aby vás zvlášť zajímal estetický výsledek interiéru jako celku.

Foto 03

Zdroj: koláž Fugu

Docela dobře se jimi dá zamaskovat kreativní čmáranice na zdi vniknuvší tak rychle, že jí ani nebylo možné zabránit. Stejně tak rychle a snadno se jí chcete zbavit. Papírové samolepky, jako nejlevnější varianta, mají poměrně krátkou životnost. Po čase se začínají odlupovat a není je možné znovu nalepit. Tištěné samolepky na průhlednou fólii drží lépe, ale obvod designu je zde většinou, podobně jako u papírových, ohraničen viditelným okrajem a světlo se odráží v nežádaném odlesku. K dostání jsou také pěnové samolepky do dětských pokojů – to jsou samolepicí dekorace vyrobené z pěnové gumy. Většina těchto samolepek je určena zejména pro děti, jako dekorativní samolepky do dalších pokojů nejsou příliš vhodné.

Digitální tisk a speciální materiály

Natisknout na samolepicí fólii lze prakticky cokoliv, podle druhu fólie a kvality tisku se pak odvíjí i cena, která je u této technologie mírnou nevýhodou. Samolepicí tapety a dekorace na zeď jsou touto technologií možné dovést k dokonalosti, ale vzhledem k jejich relativně vysoké ceně je běžný spotřebitel často zavrhne.

Foto 04

Zdroj: koláž Fugu

Tyto samolepky dnes dokážeme lepit třeba na schody, autobusy či podlahu v metru. Mohou být i neuvěřitelně přizpůsobivé podkladovému povrchu, pomocí horkovzdušné pistole lze dnes polepit třeba cihlová omítka nebo hrubá fasáda.

Řezané vinylové originály

Jako další varianta lepení dekorací na zeď je řezaná grafika ze speciální samolepicí vinylové fólie, která je určena přímo na zdi interiérů. 

Je to technologie, která má určitá omezení oproti tisku, ale tato omezení využívá ve svůj prospěch a odhaluje netušené možnosti kreativního ztvárnění. Je to jakýsi materiál, který si každý upraví přesně podle toho, aby vyhovoval vlastnímu interiéru. Nebo může tvořit dominantní prvek podle kterého se naopak upravuje interiér.

Vinylové samolepky jsou estetické řešení pro každý interiér. Nemají žádné nežádoucí okraje okolo designu, krásně kopírují povrch zdi, na které vypadají jako precizní malba, a využívají barvu zdi jako prvek pro celkový efekt.

Barvy se dají kombinovat a vzory mohou být jak velmi jemné, tak i výrazné, včetně barev jako je matná stříbrná, bronz nebo zlato.

Samolepky na zeď z matné vinylové fólie nemají nepříjemný odlesk světla a stále častěji se k nim uchylují interiéroví designéři, jako k originálnímu a cenově dostupnému řešení pro efektní ladění interieru. Lepení jednoduchých motivů podle návodu zvládne i dítě školou povinné.

Jak na samolepky foto vinylové

Zdroj: koláž Fugu

Ne všechny prodejci samolepek na zeď nabízejí úpravu rozměru a barvy, je to doména především firem s vlastní výrobou. Ale tato jednoduchá tvárnost je pro tyto samolepky velkou výhodou.

Jestliže se vám líbí některý z motivů na zdi, snadno z něj lze vyrobit samolepku na notebook nebo rozměrem na dlaždici v koupelně a barevně ji zkombinovat v jakémkoliv poměru. 

Přehled samolepek

Velkosériové reklamní

Materiál: umělá fólie
Aplikace: velmi snandá
Odstranění: složité
Životnost: dlouhá
Cena: nízká až vyšší dle rozsahu a materiálů
Celkový dojem: reklama

Sériové interiérové

Materiál: papír nebo umělá fólie
Aplikace: velmi snandá až složitější u větších motivů
Odstranění: snadné (podle druhu lepidla až složité s možností odloupnutí podkladové malby)
Životnost: kratší (u papírových) delší až dlouhá (u plastových)
Cena: nízká až střední
Celkový dojem: plochý obraz na zdi odlesk od světla a okraje okolo celého motivu vypadají lacině (u některých umělých samolepek je okraj průhledný a pouze se leskne)

Speciální tisky

Materiál: speciální fólie různého druhu
Aplikace: snadná až složitější - podle velikosti
Odstranění: snadné až nemožné (podle druhu materiálu)
Životnost: krátká i velmi dlouhá
Cena poměrně: střední až velmi vysoká
Celkový dojem: velmi dobrý (u méně kvalitního tisku není dobré sledovat zblízka)

Řezané vynilové originály

Materiál: vynilová fólie (PVC)
Aplikace: snandá až složitější (podle motivu)
Odstranění: jednoduché až složitější (snadno jde z povrchu, nenechává lepidlo neodlupuje podkladovou malbu)
Životnost: dlouhá
Cena: střední až vyžší
Celkový dojem: precizní malby s ostrou linií a detailními objekty

 

Nenašli jste co hledáte?

Zkuste vyhledat konkrétní výraz nebo nám sdělte vaši představu!

Nahoru

Přidejte se k nám

Fugu Facebook Fugu Twitter Fugu YouTube

Zboží expedujeme maximálně do třech pracovních dní

Fugu novinky emailem

Přihlášením souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů