Zasláno Pondělí 4 únor 2013 od FUGU

Druhý díl naší série užitečných info článků o interiérových samolepkách jsme se rozhodli věnovat lepení samolepek na hrubé povrchy, tedy převážně na klasické štukové omítky. Vzhledem k tomu, že ne každý má doma zcela hladkou zeď pro bezproblémovou aplikaci samolepek (ideálně sádrokartonovou), věříme, že následující informace budou pro mnohé velice užitečné.

Jsou samolepky určeny pro lepení na hrubé povrchy?

Nejsou. Výrobce fólií Oracal, které používáme, stejně tak jako my, uvádíme v technických informacích, že samolepky jsou určeny na hladké povrchy. Na hrubé povrchy se samolepky špatně lepí, sejmutí přenosové fólie z již nalepené samolepky na zdi je problémové a může se také stát, že kombinace štukové zdi s nevhodným nátěrem zapříčiní, že na těchto površích samolepky prostě držet nikdy nebudou.

Jak na to

Existuje však několik triků a fíglů, které vám pomůžou při lepení i na štukovou omítku a výsledek tak může být stejně perfektní jako kdybyste lepili na ideální povrch. Chce to jen trochu trpělivosti a dodržovat následující rady:

1. Ujistěte se, že nátěr, na který budete samolepky lepit, neobsahuje latex, dále povrch zdi musí být stabilní... Více info o přípravě povrchů naleznete zde.

2. Připravte si důležitou pomůcku - ideálně gumový přítlačný váleček, běžně k dostání v hobby marketech. Velice dobře vám však poslouží také tenisový míček, pokud máte jeden k dispozici. Jak používat tenisový míček při lepení samolepek se dozvíte na tomto videu:

3. Samolepku přiložte i s přenosovou fólií lepicí stranou na zeď a pořádně ji několikrát důkladně přitlačte přítlačným válečkem nebo tenisovým míčkem ke zdi.

Při sundavání přenosky buďte velice opatrní a trpěliví. Postupujte pomalu a rovnou si pomáhejte míčkem nebo válečkem tak, že právě obnažené části samolepky rovnou přitlačíte ke zdi. 

Po sejmutí přenosky přejeďte samolepku znovu důkladně válečkem nebo tenisákem tak, aby na fólii byly zřetelné nerovnosti na zdi, které se do fólie musí doslova vytlačit. Ve výsledku jde tedy o to, přizpůsobit povrch fólie co nejvíce nerovnostem na zdi.

Závěrem

Fugu samolepky na zeď nejsou primárně určeny pro lepení na štukové omítky a podobné hrubé povrchy. Pokud jste však trpěliví a budete se řídit našimi radami, výsledek by měl být téměř stejně dobrý, jako u hladkých zdí.

Detail samolepky na hrubé zdi

Takto by měl vypadat výsledek. Z obrázku je zřejmé, že samolepka se musí co nejvíce přizpůsobit povrchu zdi.

Nenašli jste co hledáte?

Zkuste vyhledat konkrétní výraz nebo nám sdělte vaši představu!

Nahoru

Přidejte se k nám

Fugu Facebook Fugu Twitter Fugu YouTube

Zboží expedujeme maximálně do třech pracovních dní

Fugu novinky emailem

Přihlášením souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů