Zasláno Pondělí 15 červenec 2013 od FUGU

Možná jste si již všimli, že jsme v poslední době realizovali několik zakázek malbou přes samolepicí šablony. Ukázky těchto realizací jsou zde v blogu nebo na naší Facebook stránce (odkazy se otevřou v novém okně prohlížeče). 

Protože se nám tato technologie moc líbí a víme, že pro některé účely se malba hodí více než samolepky, rozhodli jsme se šablony začít také prodávat v našem eshopu, jako alternativu k našim samolepkám. 

Proto vám nyní přinášíme tento podrobný návod, jak malbu přes šablony na zeď úspěšně zvládnout. Doporučujeme si nejprve vyzkoušet kousek šablony někde nanečisto.

Příprava povrchu zdi 

Zde platí v podstatě identická technická upozornění jako u samolepek na zeď, prosím přečtěte si nejprve tyto informace.

Co budete potřebovat

Co budete potřebovat

Mnoho toho není, samozřejmě potřebujete Fugu samolepicí šablonu, dále nůžky na rozstřihání jednotlivých segmentů motivu (je-li třeba), přítlačný gumový váleček na tapety (k dostání u nás nebo v hobby marketech atp), skalpel (není nutný, ale bude se hodit) a barvu s molitanovým válečkem.

Barva na zeď se nám osvědčila Dulux Vinyl Matt a dále podobné barvy na stejné bázi, jako je např. disperzní barva Hornbach. Dobré výsledky jsme ale měli i s o dost levnější značkou a tou je univerzální Eternal mat akrylátový. Všechny zmíněné značky vám v obchodě rádi namíchají v libovolném odstínu. Husté barvy jako je Dulux a Hornbach se musí před malbou naředit, aby nevznikla příliš silná vrstva barvy (více o tomto v dalších bodech).

Barvu je samozřejmě možné aplikovat také sprejem nebo stříkací pistolí.


Šablonu rozstřihejte (je-li potřeba)

Šablonu rozstríhejte

Pokud to rozložení jednotlivých segmentů motivu na archu vyžaduje, rozstříhejte šablonu dle potřeby.


Sloupněte šablonu z nosného papíru

Sloupněte šablonu z nosného papíru

Šablonu a přenosovou (průhlednou) fólii sloupněte z nosného, bílého papíru.


Umístěte motiv na zeď

Umístěte motiv na zeď

Motiv umístěte na zeď na správné místo. Pokud se vám tak nepodaří hned napoprvé, nevadí, v této fázi lze ještě motiv libovolně přemisťovat, i když ho před tím mírně přilepíte na zeď. U větších motivů doporučujeme spolupráci dvou lidí a šablonu mírně napínat, aby ke zdi přilnula pěkně na plocho bez zbytečných varhánků, bublin a pod. 


Šablonu s přenoskou přitlačte ke zdi

Umístěte motiv na zeď

Nyní je třeba šablonu, stále ještě s přenosovou fólií, přitlačit na zeď. U hladkých povrchů stačí třeba rukou (přes hadr), ale u hrubších zdí doporučujeme už nyní použít přítlačný gumový váleček. Šablony nejsou primárně určeny pro hrubé, štukové povrchy, toto je stejné jako u samolepek a problematiku hrubých povrchů jsme již podrobně popsali v tomto článku


Sloupněte přenosovou fólii

Sloupněte přenosovou fólii

Opatrně začnete slupovat přenosovou fólii ze zdi. Pokud se na přenosku přichytí šablona, přimáčkněte ji zpět prstem, popřípadě dané místo znovu důkladně přitlačte válečkem a slupování přenosky opakujte. Přenosku slupujte v co nejostřejším úhlu, viz obrázek.


Povrch šablony před finálním uhlazením válečkem

Před uhlazením válečkem


Válečkem uhlaďte okraje šablony

Válečkem uhlaďte okraje šablony

Nyní je na řadě to nejdůležitější. Přítlačným válečkem přitlačte okraje šablony ke zdi tak, aby ke zdi perfektně přilnula. Pokud se na hranách šablony stále objevují světlejší místa, těmito místy vám s největší pravděpodobností později proteče barva a výsledek bude, že okraje motivu budou nerovné. I tyto defekty se však později dají napravit retuší malým štětečkem. 

V případě nanášení barvy sprejem nebo stříkací pistolí, není třeba okraje šablony přitlačit válečkem ke zdi tak pečlivě, jako při aplikaci válečkem.


Naberte barvu na váleček

Naberte barvu

Naberte barvu na molitanový váleček. Snažte se mít barvu namíchanou tak, aby bylo možné nanést co nejslabší vrstvu barvy, která ale stále ještě perfektně kryje. Nám se osvědčilo naředit barvu Dulux v poměru cca tři díly barvy ku jednomu dílu vody. 


Naneste barvu na zeď

Naneste barvu na zeď

Opakovanými pohyby válečkem naneste barvu na zeď. Snažte se být pečliví, barvu nanášet pomalu a důkladně. Přítlak dle potřeby, ale ne více než je nezbytně nutné.


Nechte barvu zaschnout

Nechte barvu zaschnout

Barvu nechte cca 20 minut zaschnout.


Začněte šablonu odlupovat

Začněte šablonu odlupovat

Nyní se vám může hodit skalpel, s jehož pomocí nadzvednete okraj šablony a začnete ji odlupovat ode zdi.


Sloupněte šablonu ze zdi

Pomalu šablonu sloupněte ze zdi

Šablonu odlupujte pomalu, opět zde platí pravidlo, že čím ostřejší úhel zvolíte, tím lépe. 


Detail finální malby přes šablonu

A je hotovo

A máte hotovo :-)


Výsledek na zdi

Nenašli jste co hledáte?

Zkuste vyhledat konkrétní výraz nebo nám sdělte vaši představu!

Nahoru

Přidejte se k nám

Fugu Facebook Fugu Twitter Fugu YouTube

Zboží expedujeme maximálně do třech pracovních dní

Fugu novinky emailem

Přihlášením souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů