Jak nalepit fólii na sklo tzv. mokrou cestou - video návod

Čtvrtek 10 červenec 2014 od Tomáš Slavík

Připravili jsem pro vás video návod, ukazující jak nalepit fólii na extrémně přilnavý povrch, jako je např. sklo, tzv „mokrou cestou”. V tomto případě se jedná o samolepicí fólii s efektem pískované sklo, kterou prodáváme v našem eshopu po metráži. Stejný postup se však dá uplatnit u většiny z našich samolepek na zeď.

Pokud se jedná o samolepicí fólii s motivem, je fólie opatřena navíc přenosovou fólií, která se po nalepení musí nechat vyschnout cca 2 dny a teprve poté je možné ji opatrně sejmout.

Mokrou cestou lze tedy lepit klasické samolepky na zeď, fólie s efektem pískované sklo, nebo třeba tabulové fólie. Kromě lepení na sklo se nám tato metoda osvědčila u většiny hladkých povrchů, které je možno dočasně namočit, tedy například i lamino.


Jak nalepit samolepicí tabulovou fólii - návod

Pondělí 9 červen 2014 od Tomáš Slavík

Do prodeje jsme nově zařadili i tabulové (popisovatelné) nalepovací fólie. V tomto článku naleznete video návod k jejich aplikaci, který platí jak pro klasické černé tabulové fólie pro kreslení křídami, tak bílé tabulové fólie, na které se dá psát fixami.


Malba přes šablony - návod

Pondělí 15 červenec 2013 od FUGU

Možná jste si již všimli, že jsme v poslední době realizovali několik zakázek malbou přes samolepicí šablony. Ukázky těchto realizací jsou zde v blogu nebo na naší Facebook stránce (odkazy se otevřou v novém okně prohlížeče). 

Protože se nám tato technologie moc líbí a víme, že pro některé účely se malba hodí více než samolepky, rozhodli jsme se šablony začít také prodávat v našem eshopu, jako alternativu k našim samolepkám. 

Proto vám nyní přinášíme tento podrobný návod, jak malbu přes šablony na zeď úspěšně zvládnout. Doporučujeme si nejprve vyzkoušet kousek šablony někde nanečisto.

Příprava povrchu zdi 

Zde platí v podstatě identická technická upozornění jako u samolepek na zeď, prosím přečtěte si nejprve tyto informace.

Co budete potřebovat

Co budete potřebovat

Mnoho toho není, samozřejmě potřebujete Fugu samolepicí šablonu, dále nůžky na rozstřihání jednotlivých segmentů motivu (je-li třeba), přítlačný gumový váleček na tapety (k dostání u nás nebo v hobby marketech atp), skalpel (není nutný, ale bude se hodit) a barvu s molitanovým válečkem.

Barva na zeď se nám osvědčila Dulux Vinyl Matt a dále podobné barvy na stejné bázi, jako je např. disperzní barva Hornbach. Dobré výsledky jsme ale měli i s o dost levnější značkou a tou je univerzální Eternal mat akrylátový. Všechny zmíněné značky vám v obchodě rádi namíchají v libovolném odstínu. Husté barvy jako je Dulux a Hornbach se musí před malbou naředit, aby nevznikla příliš silná vrstva barvy (více o tomto v dalších bodech).

Barvu je samozřejmě možné aplikovat také sprejem nebo stříkací pistolí.


Šablonu rozstřihejte (je-li potřeba)

Šablonu rozstríhejte

Pokud to rozložení jednotlivých segmentů motivu na archu vyžaduje, rozstříhejte šablonu dle potřeby.


Sloupněte šablonu z nosného papíru

Sloupněte šablonu z nosného papíru

Šablonu a přenosovou (průhlednou) fólii sloupněte z nosného, bílého papíru.


Umístěte motiv na zeď

Umístěte motiv na zeď

Motiv umístěte na zeď na správné místo. Pokud se vám tak nepodaří hned napoprvé, nevadí, v této fázi lze ještě motiv libovolně přemisťovat, i když ho před tím mírně přilepíte na zeď. U větších motivů doporučujeme spolupráci dvou lidí a šablonu mírně napínat, aby ke zdi přilnula pěkně na plocho bez zbytečných varhánků, bublin a pod. 


Šablonu s přenoskou přitlačte ke zdi

Umístěte motiv na zeď

Nyní je třeba šablonu, stále ještě s přenosovou fólií, přitlačit na zeď. U hladkých povrchů stačí třeba rukou (přes hadr), ale u hrubších zdí doporučujeme už nyní použít přítlačný gumový váleček. Šablony nejsou primárně určeny pro hrubé, štukové povrchy, toto je stejné jako u samolepek a problematiku hrubých povrchů jsme již podrobně popsali v tomto článku


Sloupněte přenosovou fólii

Sloupněte přenosovou fólii

Opatrně začnete slupovat přenosovou fólii ze zdi. Pokud se na přenosku přichytí šablona, přimáčkněte ji zpět prstem, popřípadě dané místo znovu důkladně přitlačte válečkem a slupování přenosky opakujte. Přenosku slupujte v co nejostřejším úhlu, viz obrázek.


Povrch šablony před finálním uhlazením válečkem

Před uhlazením válečkem


Válečkem uhlaďte okraje šablony

Válečkem uhlaďte okraje šablony

Nyní je na řadě to nejdůležitější. Přítlačným válečkem přitlačte okraje šablony ke zdi tak, aby ke zdi perfektně přilnula. Pokud se na hranách šablony stále objevují světlejší místa, těmito místy vám s největší pravděpodobností později proteče barva a výsledek bude, že okraje motivu budou nerovné. I tyto defekty se však později dají napravit retuší malým štětečkem. 

V případě nanášení barvy sprejem nebo stříkací pistolí, není třeba okraje šablony přitlačit válečkem ke zdi tak pečlivě, jako při aplikaci válečkem.


Naberte barvu na váleček

Naberte barvu

Naberte barvu na molitanový váleček. Snažte se mít barvu namíchanou tak, aby bylo možné nanést co nejslabší vrstvu barvy, která ale stále ještě perfektně kryje. Nám se osvědčilo naředit barvu Dulux v poměru cca tři díly barvy ku jednomu dílu vody. 


Naneste barvu na zeď

Naneste barvu na zeď

Opakovanými pohyby válečkem naneste barvu na zeď. Snažte se být pečliví, barvu nanášet pomalu a důkladně. Přítlak dle potřeby, ale ne více než je nezbytně nutné.


Nechte barvu zaschnout

Nechte barvu zaschnout

Barvu nechte cca 20 minut zaschnout.


Začněte šablonu odlupovat

Začněte šablonu odlupovat

Nyní se vám může hodit skalpel, s jehož pomocí nadzvednete okraj šablony a začnete ji odlupovat ode zdi.


Sloupněte šablonu ze zdi

Pomalu šablonu sloupněte ze zdi

Šablonu odlupujte pomalu, opět zde platí pravidlo, že čím ostřejší úhel zvolíte, tím lépe. 


Detail finální malby přes šablonu

A je hotovo

A máte hotovo :-)


Výsledek na zdi


Jak na samolepky DÍL DRUHÝ: Štukové povrchy

Pondělí 4 únor 2013 od FUGU

Druhý díl naší série užitečných info článků o interiérových samolepkách jsme se rozhodli věnovat lepení samolepek na hrubé povrchy, tedy převážně na klasické štukové omítky. Vzhledem k tomu, že ne každý má doma zcela hladkou zeď pro bezproblémovou aplikaci samolepek (ideálně sádrokartonovou), věříme, že následující informace budou pro mnohé velice užitečné.

Jsou samolepky určeny pro lepení na hrubé povrchy?

Nejsou. Výrobce fólií Oracal, které používáme, stejně tak jako my, uvádíme v technických informacích, že samolepky jsou určeny na hladké povrchy. Na hrubé povrchy se samolepky špatně lepí, sejmutí přenosové fólie z již nalepené samolepky na zdi je problémové a může se také stát, že kombinace štukové zdi s nevhodným nátěrem zapříčiní, že na těchto površích samolepky prostě držet nikdy nebudou.

Jak na to

Existuje však několik triků a fíglů, které vám pomůžou při lepení i na štukovou omítku a výsledek tak může být stejně perfektní jako kdybyste lepili na ideální povrch. Chce to jen trochu trpělivosti a dodržovat následující rady:

1. Ujistěte se, že nátěr, na který budete samolepky lepit, neobsahuje latex, dále povrch zdi musí být stabilní... Více info o přípravě povrchů naleznete zde.

2. Připravte si důležitou pomůcku - ideálně gumový přítlačný váleček, běžně k dostání v hobby marketech. Velice dobře vám však poslouží také tenisový míček, pokud máte jeden k dispozici. Jak používat tenisový míček při lepení samolepek se dozvíte na tomto videu:

3. Samolepku přiložte i s přenosovou fólií lepicí stranou na zeď a pořádně ji několikrát důkladně přitlačte přítlačným válečkem nebo tenisovým míčkem ke zdi.

Při sundavání přenosky buďte velice opatrní a trpěliví. Postupujte pomalu a rovnou si pomáhejte míčkem nebo válečkem tak, že právě obnažené části samolepky rovnou přitlačíte ke zdi. 

Po sejmutí přenosky přejeďte samolepku znovu důkladně válečkem nebo tenisákem tak, aby na fólii byly zřetelné nerovnosti na zdi, které se do fólie musí doslova vytlačit. Ve výsledku jde tedy o to, přizpůsobit povrch fólie co nejvíce nerovnostem na zdi.

Závěrem

Fugu samolepky na zeď nejsou primárně určeny pro lepení na štukové omítky a podobné hrubé povrchy. Pokud jste však trpěliví a budete se řídit našimi radami, výsledek by měl být téměř stejně dobrý, jako u hladkých zdí.

Detail samolepky na hrubé zdi

Takto by měl vypadat výsledek. Z obrázku je zřejmé, že samolepka se musí co nejvíce přizpůsobit povrchu zdi.


Jak nalepit samolepku na zeď (video návod)

Pátek 11 leden 2013 od FUGU

Připravili jsme pro vás další video návod, demonstrující postup při lepení malé samolepky na zeď. Tento proces zvládne i čtyřleté dítě, rozhodně se tedy není čeho bát! V návodu uvidíte samolepku Surikaty, kterou můžete zakoupit zde.


Jak nalepit velkou samolepku na zeď - video návod

Neděle 18 březen 2012 od FUGU

Toto video vám ukáže, jak nalepit velkou samolepku na zeď ve dvou lidech. Tento postup se vyplatí především u velkých motivů jako je např. naše velká větev.


Jak nalepit samolepku Mapa světa - video návod

Čtvrtek 26 leden 2012 od FUGU

Natočili jsme pro vás jednoduché video, podle kterého snadno a bez problémů nalepíte na zeď středně velkou samolepku na zeď. Jako ideální motiv pro tento účel jsme zvolili motiv "Mapa světa nejen pro cestovatele", ve velikosti mapy 160x90 cm + 93 teček (pro označení navštívených míst). Tento motiv je navíc, vzhledem ke své velikosti, rozdělen na více kusů, takže si zároveň můžete prohlédnout, jakým způsobem se samolepka na zdi spojí dohromady. Ve finále není nic poznat!


Nenašli jste co hledáte?

Zkuste vyhledat konkrétní výraz nebo nám sdělte vaši představu!

Nahoru

Přidejte se k nám

Fugu Facebook Fugu Twitter Fugu YouTube

Zboží expedujeme maximálně do třech pracovních dní

Fugu novinky emailem

Přihlášením souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů