Jak vybrat samolepku na zeď - druhy materiálu

Poradíme Vám, jak správně vybrat samolepku na zeď . V několika dílech vám představíme rozdělení materiálu, ladění dle barev a umístění a užití v prostoru.


Samolepicí dekorace na zeď nemusí být pouze nevzhledná samolepka, nalepená bez většího rozmyslu na stěnu. Pokud se užije správně, ve správných barvách a velikosti, jedná se o velmi designovou záležitost.

Druhy samolepicích dekorací na zeď

Byli jsme jedni z prvních, kdo se začal před deseti lety výrobou a prodejem samolepek na zeď zabývat. Zjistili jsme, že při prvním nákupu samolepek na zeď a dalších samolepicích dekorací, nemají zákazníci příliš přehled o tom, co kupují a co za své peníze dostanou. Například nám psali zákazníci dotazy, zda dostanou vlastní text, který si u nás v editoru vytvořili, s přenosovou fólií, nebo zda si vlastní navržený text budou muset lepit písmenko po písmenku. Tyto dotazy jsme nechápali, než jsme si objednali zkusmo u polského výrobce, za velmi nízkou cenu a dostali ozdobné členité písmo bez návodu a bez přenosové fólie! Pak jsme teprve pochopili dotazy zákazníků....
Podíváme se nyní na to, jak se samolepicích materiálech a dekoracích vyznat.

Papírové samolepky na stěnu

Materiál: Samolepky na zeď jsou vyrobeny ze samolepicího papíru

Výhodou je nízká pořizovací cena a velký výběr motivů na trhu, např. motivy z oblíbených dětských filmů a pohádek.
Nevýhodou je, že se často se odlupují a příliš dlouho nevydrží.

Lepení: Papírové dekorace snadno nalepíte. Sejmete z podkladového papíru a nalepíte na zeď.

Sundavání: Sundavání může být trošku problematické v případě, že se nekvalitní papírové samolepky začnou trhat. 

Vzhled: Papírové samolepky vzhledově v interiéru nepůsobí příliš hezky, jsou trochu lesklé a často mají nevzhledné bílé okraje. Zkrátka žádná velká designovka, ale radost tím svému dítěti na nějakou chvíli uděláte.

Prodej: Ve Fugu papírové samolepky nevyrábíme

 • Cena: nízká
 • Lepení: jednoduché
 • Vzhled: není moc efektní
 • Sundavání: může být problémové
 • Opětovné použití: ne
 

Samolepky na zeď vinylové

Materiál: Vinylové samolepky na zeď jsou tenké a pružné a velmi dobře přilnou na hladké stěny. Nemají žádné okraje a  jednotlivé části se přenáší na zeď přes přenosovou fólii. Na stěně pak vypadají přirozeně a jelikož kopírují i drobné nerovnosti podkladu, tak vypadají jako malba přes šablonu. 

Vinylové samolepky na stěnu dělíme ještě na tištěné, například samolepka na zeď Kreslené kočky, které obsahují více členitých dílků a lepí se přes přenosovou fólii. Tištěné samolepky z vinylu se tisknou na bílou fólii a to co na zdi být nemá je bílou barvou a nakonec se bílá vyseparuje. Na zeď pak nalepíte jen požadovanou grafiku bez okrajů.

Následují vinylové samolepky vyřezávané do barevných vinylových fólií. U vyřezávaných samolepek se motiv prořezává přímo do barevné fólie a opět tam kde má být zeď, se fólie vyseparuje. U těchto vyřezávaných samolepek je k dispozici barevný vzorník, ze kterého se můžete vybrat barvy. Dobrým příkladem může být třeba Mapa světa nejen pro cestovatele.

Lepení: Vinylové samolepky se hodí všude tam, kde chcete mít samolepku bez výplně, např. pro texty, siluety a spousty dalších  motivů, kde chceme aby vše, co je bílou barvou, na stěně vůbec nebylo. Bílá barva se vyseparuje a zbydou jen barevné objekty, což na zdi působí jako malba a vypadá to velmi přirozeně.

Vzhled: Vzhledově v interiéru vinylové samolepky působí velmi pěkně. Na zdi vypadají jako malba. Nelesknou se a působí velmi pěkným dojmem.

Sundavání: Vinylové samolepky, které se přenášejí přes přenosovou fólii nelze přelepovat. Pokud se je rozhodnete sundat, většinou je zničíte. Samolepky většinou nepoškodí stěnu. Mohou trošku poškodit malbu, pokud je starší nebo sytě barevná. Každý segment musíte sundat zvlášť, což může být trochu únavné u motivů, které se skládají ze spousty částí. Pokud samolepky lepíte na nábytek třeba z Ikei, je třeba sundavat opatrně, aby se nepoškodil nábytek.

Prodej: Vinylové samolepky na zeď ve Fugu vyrábíme. Vyrábíme je z velmi kvalitní fólie, která se nesráží a nemění barevnost. Samozřejmostí je vysoce kvalitní průhledná přenosová fólie ke všem motivům.
 

 • Cena: střední 
 • Vzhled: velmi efektní, vyřezávané samolepky mohou vypadat i jako malba, zvláště ty vyřezávané do barevných fólií.
 • Sundavání: snadné, ale může být časově náročnější
 • Opětovné použití: ne

obr. Mapa světa nejen pro cestovatele, samolepka řezaná do vinylové fólie, lepí se s přenosovou fólií

obr. Samolepka na zeď Abeceda, řezaná do barevné vinylové fólie 073, 


obr. Barevný strom, tištěná samolepka na vinylovou fólii, lepí se s přenosovou fólií

Přemístitelné tkané samolepky na stěnu

Ve Fugu jsme se zaměřili na výrobu přelepovacích samolepek, plakátů a tapet z tkané fólie .

Dekorace na zeď z tohoto materiálu jsou přemístitelné. Dají se mnohokát přelepovat z místa na místo. Fólie je tkaná a vypadá již na první pohled velmi kvalitně. Pokud se rozhodnete malovat, nebo renovovat interiér, samolepicí dekorace přelepíte jinam, nebo je nalepíte zpět, na voskový papír, který je dobré si uschovat. Z těchto důvodů jsme je zařadili do kolekce FUGU Eko, kde dbáme na to aby celý výrobek včetně latexového tisku a balení byl šetrný k přírodě.
Tato technologie se ale třeba nehodí pro výrobu textů, např. Vlastního textu vytvořeného v našem textovém editoru. U textů bude vždy lepší výsledek s vinylovou fólii. Výborná je ale i pro výrobu tapet, u kterých nemusíte kupovat lepidlo, štětky a ani si najímat tapetáře. Zvládnete to sami.
 • Cena: vyšší
 • Lepení: velmi snadné a pohodlné
 • Vzhled: luxusní příjemný vzhled
 • Sundavání: velmi snadné
 • Opětovné použití: ano
obr.Jezero Maharloo - přemístitelná samolepka na zeď


obr.Přemístitelná eko samolepka na stěnu Frou-frou

obr.Přemístitelná eko samolepka na zeď tkaná fólie Národní park Namib Naukluft
 
Všechny články