Jak vybrat samolepku na zeď - použití v interiéru

Dětský pokoj není jediné místo pro využití samolepek na zeď. Při správném výběru a sladěním s interiérem se jedná o dekoraci na zeď, která se může směle použít i do moderního, luxusního interiéru.

Proč před nákupem samolepky na zeď  trochu plánovat, jak ladit barvy polepů s interiérem a proč si neurčovat rozměr polepu měřením na stole, to vše se dočtete v tomto článku.

V předchozím článku jsme se věnovali rozdělení materiálů u interiérových samolepek. Nyní se podíváme na, jak postupovat, aby samolepky na zeď vypadaly skvěle a dělaly vám dlouho radost.

Plánování už při zařizování interiéru. Samolepky na stěnu Velké břízy na betonové stěrce jako věšák - foto od naší zákaznice
 

Pokud zařizujete nový interiér, je dobré již dopředu naplánovat, kde se samolepky na zeď budou nacházet a jak budou ladit s barevností interiéru, s barevností zdí a nábytku.

V rámci dlouhodobé spolupráce s interiérovými designéry máme zkušenost, že tato cesta je ideální, ale samozřejmě realita bývá často jiná a na dekorace se často myslí až v poslední řadě, když už je vše hotovo.To je logické a rozhodně není nic ztraceno.
Pokud se dodrží následující postup při výběru dekorací na stěnu, výsledek bývá perfektní.

Tyto body jsou alfou a omegou správného výběru a je třeba je zvážit před nákupem: 
  • barva
  • materiál
  • styl
  • umístění
  • velikost

Výběr barevnosti

Barevnost samolepky na zeď volíme dle barevnosti interiéru a vlastního vkusu. Strohý interiér je vhodné doplnit výraznějším polepem a naopak živý interiér plný barev je lepší lidově řečeno "nepřeplácat" a volit samolepky střídmější. Sladění barvy polepu s nějakým výrazněji  barevným prvkem v interiéru je také krok správným směrem a sázka téměř na jistotu. Pokud máme pokoj laděný např. do světle pastelových tónů, není od věci zaměřit se na barvy živé v této barevné škále. Např. se světlehnědou  v pastelových tónech nebo šedou výborně funguje žlutá, která interiér oživí a zahřeje. 

U přelepovacích samolepek z tkané textilní fólie je možné tisky a samolepky na zeď přemísťovat. V tom mají velkou výhodu oproti vinylovým samolepkám, které se dají přemístit pouze dokud se nepřihladí ke stěně. Takže u vinylových samolepek určitě platí ono obligátní přísloví "dvakrát měr, jednou řež".

Do barevného interiéru volíme méně barevné motivy. Samolepicí kruh Vlk


Do pastelově laděných a barevně odlehčeného interiéru si můžeme dovolit výrazné barvy v teplých odstínech. Tkaná samolepicí dekorace Národní park Namib Naukluft


Sladěná barva polepu s pohovkou, jednoduché a efektní pravidlo. Podtržení jemného vzdušného vzhledu obýváku, přemístitelný kruh Šelfový ledovec

Výběr materiálu

Druhy materiálu jsme vám přiblížili v předchozím článku. Jen pro připomenutí, z kvalitních materiálů rozlišujeme
hlavně vinylové samolepky, které jsou matné, nelesknou se a přenáší se přes přenosovou fólii. Nemají výplně ani okraje a vypadají jako malba, výborně se hodí pro texty a další motivy, kde nechceme výplně.
Dále u nás nabízíme přemístitelné samolepky z tkaného materiálu, které jsou matné, nelesknou se a vypadají luxusně a příjemně. Pozor na levné papírové samolepky, vinylové bez přenosové fólie a další levné fólie.

Styl

Pod bodem styl si předtavíme tématické ladění samolepky na stěnu, dle interiéru. Takže pozor, nevybíráme samolepku jen proto, že se nám líbí a tématicky nás oslovuje, měla by i stylově ladit s prostorem. 

obr: ladění stylu a barev, samolepka na stěnu   - autorská grafika na stěně v apartmánu Cigarette in Paris

Umístění a velikost

Umístění a velikost interiérové samolepicí dekorace dáváme záměrně do jednoho odstavce, jelikož jsou to dvě neoddělitelné části. Něco jako jin a jang :-). 

Hlavní chybou a častou chybou je výběr malé samolepicí dekorace- malého motivu, do velkého prostoru. Přestože vyberete krásný a kvalitní motiv, pokud je do daného prostoru samolepka na zeď  malá, tak nebude působit dobře.  Této chybě se ale vyhneme jednoduše. Velikost samolepky si předem změříme a to následujícím postupem:

Vezme si metr. Přistoupíme k prázdně stěně a přikládáním metru si určíme, jak má být samolepka velká. Případně si rozměr stěny překreslíme na papír, zakreslíme si velikost dekorace na stěnu a pak opět s metrem v ruce zjišťujeme konrétnější rozměr.

Pozor, nesnažte se určit velikost samolepky metrem v horizontální poloze třeba na stole. Budete se divit, ale např. 50 cm měřeno na stole vypadá cca o 10 cm menší než 50 cm potom vertikálně na stěně. Nejlepší tedy je určit si velikost samolepky přímo na stěně.
Okraje polepu by neměly být příliš blízko nábytku. 

Chybný výběr velikosti samolepky na stěnu - příliš malá samolepka v daném prostoru


Zde je naopak samolepka na stěnu vybrána příliš velká do malého prostoru a ruší interiér. přemístitelný kruh Šelfový ledovec


Správný výběr velikosti a formátu je klíčový. Výsledek by měl působit přirozeně. přemístitelný kruh Šelfový ledovec


U větších prostor se nemusíme bát použití větších polepů. Celkový dojem je pak lepší. Přemístitelné eko samolepky Máma a mimi medvídě
Pokud máme velkou stěnu, je dobré volit opravdu velký polep. Nabízíme pro tyto účely například samolepicí kruhy v rozměru až 126 cm.

S kvalitními samolepicími dekoracemi a plánováním můžete doplnit interiér originálně a příjemně. Vhodně použité samolepky na zeď, polepy, samolepicí plakáty  a samolepicí obrazy dodají interiéru styl.

 
Všechny články